Pokud vyrazíte v zimě autem na hory, musíte počítat i s řadou možných komplikací – s vydatným sněžením, silnými mrazy, se sněhem či ledovkou na silnici a třeba i s dalšími extrémy. Být na ně připravený je prvním krokem k překonání všech potíží. I proto je nejen vhodné, ale dokonce důležité přibalit k povinné zimní výbavě i další věci, které sice povinné nejsou, ale mohou se proměnit v nepostradatelné pomocníky a zachránce.
Ještě předtím než vyrazíte, není od věci navštívit servis a nechat auto důkladně prohlédnout. Nechat zkontrolovat stav oleje, brzdové kapaliny i funkci brzd, nemrznoucí směs v chladiči, stejně jako seřízení světel a stav stěračů.
Výbava povinná i nepovinná
Zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem (většinou se požaduje hloubka 4 mm), případně sněhové řetězy většinou už dnes v zimní výbavě nechybí. A chybět by neměly ani kvalitní škrabka na přimrzlý sníh a led, stejně jako smeták na sníh a lopatka.
Škrabku vybírejte co nejkvalitnější, aby chvíli vydržela a nezlomila se při prvním pokusu odstranit led z okna auta. Rozhodně si pořiďte i rukavici, nebo škrabku prodávanou přímo s rukavicí. Velkým pomocníkem může být i rozmrazovací sprej na okna. Smeták stačí klasický, ale ještě lepší je teleskopický, s nímž dosáhnete dál a neumokříte se. Při vyšší vrstvě sněhu přijde vhod lopatka – ať už při odstraňování sněhu z auta, nebo kolem něj. Konec konců nejen v alpských zemích už máme dokonce za povinnost očistit před jízdou auto od sněhu. Vhod přijde i tažné lano. Zapadnout můžete i na parkovišti po několikadenním sněžení.
Ještě předtím než vyrazíte do hor, zkontrolujte provozní kapaliny. A radši počítejte s většími mrazy. Takže pokud jste majiteli „diesela“, natankujte raději zimní naftu do -30 °C. Běžná totiž mrzne už při -20 °C. S benzínem si takové starosti dělat nemusíte, mrzne až při -40 °C. Pamatujte i na zimní směs do ostřikovačů – i tady raději sáhněte po té do teploty -30 °C.
Vyplatí se zkontrolovat i stav baterie, která v zimním období dostává pořádně zabrat. A dobré je vzít s sebou i startovací kabely. Mohou se hodit. Jen je důležité je správně použít, abychom nenapáchali víc škody než užitku.
Mráz a sníh může zkomplikovat i otevření auta a zamrzlý zámek může být velký problém. Dá se tomu předejít rozmrazovačem na zámky. A jen upozornění, pokud ho necháte uvnitř auta, nebude vám k ničemu. Velký mráz může způsobit i přimrznutí dveří. Při pokusu silou dveře otevřít se může těsnění poškodit, takže ještě před cestou je dobré přetřít těsnění dveří a zavazadlového prostoru silikonovým olejem – buď ve spreji, nebo v lahvičce s aplikační houbičkou.
V mrazech se pokud možno vyhněte parkování se zataženou ruční brzdou. Hrozí totiž přimrznutí táhla a brzdičů ke kotoučům. Místo toho zařaďte jedničku, nebo zpátečku. Na rovině, či mírném sklonu to bohatě stačí. Pokud parkujete v kopci, dá se to vyřešit klínem pod koly.
Když vyrážíte do Alp pomonou maličkosti
Na lyžařskou dovolenou v Alpách se těší každý, ale stačí pár malých nepříjemností, které ji dokáží velice rychle pokazit. Dá se jim předejít i tím, že s sebou do auta vezmete ještě pár dalších, zdánlivých maličkostí. Třeba deku, teplé pití (většinou čaj) v termosce, fajn je mít po ruce i rukavice, čepici. To pro případ komplikací po cestě, při zácpách kvůli sněhu, dopravní nehodě, či před některými tunely.
Při nastupování do auta se sice můžeme snažit o oklepání nánosu sněhu z bot, ale nějaký ten sníh přece jen odneseme do auta. Tím se zvyšuje vlhkost uvnitř vozu a následně dochází k orosení skel. S tím si poradíte čistou utěrkou. Mějte ji sebou.
Zrovna tak je důležité mít v nádrži pokud možno vždy dostatek paliva. Nevyplatí se dojíždět takříkajíc na „benzinové páry“. Pak stačí uvíznout v zácpě a může být zle. I na volno běžící motor vytápějící auto má nějakou spotřebu.
A na konec ještě jedno varování: pozor na únavu. Můžete být zvyklí na dlouhé cesty za volantem, ale únava vede postupně k výraznému snížení reakcí a zhoršení koncentrace a v konečném důsledku až k mikrospánku. A nejen v noci. Podle analýz Autoklubu ČR už čtyřhodinová jízda bez přestávky prodlužuje reakční čas řidiče o polovinu. Proto je důležité dělat přestávky, osvěžit se, napít, případně si zacvičit, protáhnout se.
Desatero pro cestu autem do hor
Nechte si auto důkladně prohlédnout v servisu
Naplánujte si pečlivě trasu včetně tankování
Mějte všechny potřebné doklady, zkontrolujte jejich platnost
Zjistěte si povolené rychlosti i další předpisy v zahraničí
Sjednejte si pojištění pro auto i pro všechny cestující
Mějte po ruce - v autě - reflexní vestu a další povinné věci
Pozor na únavu. Dělejte pravidelné přestávky
Pamatujte na pitný režim. Nejlepší je čaj nebo čistá voda
Mějte u sebe - v telefonu - všechny důležité kontakty a čísla
Nezapomeňte na dobíječku s redukcí do auta
Zdroj: https://www.e15.cz/tematicke-specialy/autem-na-hory/kdyz-povinna-vybava-nestaci-ctete-co-pribalit-na-dlouhe-zimni-cesty-1363707